Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 marca 2012 r.
14:50
Edytuj ten wpis

Konkurs rowerowy: Okolice Wąwolnicy

0 0 A A
Droga Wąwolnica-Nałęczów (Czytelniczka Karolina)
Droga Wąwolnica-Nałęczów (Czytelniczka Karolina)

- Proponuję około 40-kilometrową, ciekawą pod względem krajobrazowym, historycznym oraz sakralnym trasę po okolicach Wąwolnicy, przeznaczoną zarówno dla samotnych rowerzystów, jak i rodzin z dziećmi – napisała nasza Czytelniczka pani Karolina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szlak zaczynamy w Wąwolnicy - jednej z najstarszych miejscowości na Lubelszczyźnie, położonej przy wschodniej granicy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, będącej także ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym.

Wyruszamy z rynku ulicą Gosławskiego, przechodzącą następnie w ulicę Kębelską. Po 400 m skręcamy z drogi głównej w prawo przed kapliczką. Za przejazdem przez tory kolejki wąskotorowej skręcamy w prawo w stronę miejscowości Mareczki.

Jedziemy wzdłuż torów powstałej w 1916r. kolejki wąskotorowej, łączącej niegdyś kolej normalnotorową od stacji Nałęczów z zakładami przemysłowymi w Karczmiskach i Poniatowej, w ostatnich latach pełniącej funkcję kolejki turystycznej. Znajdujemy się w dolinie rzeki Bystrej, zatem mamy okazję obserwować meandry rzeczne, roślinność łąkową, las łęgowy, wiele gatunków ptaków, a nawet ślady bobrów.

W miejscowości Bartłomiejowice natrafiamy na niebieski szlak turystyczny i wykorzystując jego oznaczenia skręcamy w lewo w polną drogę, by zobaczyć głębocznicę (tzw. wąwóz drogowy, powstały wskutek poprowadzenia drogi wzdłuż stoku, co doprowadziło do koncentracji spływu wód i wzmożonej erozji) oraz jeden z najpiękniejszych wąwozów lessowych (fot. 1), charakterystycznych dla tej części Lubelszczyzny.

Uwaga!!! Przy zjeździe do wąwozu szlak jest kiepsko oznaczony (jadąc polną drogą należy wypatrywać zjazdu do wąwozu po prawej). U wylotu wąwozu zatrzymujemy się na chwilę zadumy przy pomniku (fot. 2) upamiętniającym stoczoną w Rąblowie w maju 1944 r. bitwę oddziałów AL i partyzantów z oddziałami niemieckimi.

Powracamy na drogę asfaltową i ruszamy w dalszą trasę: na skrzyżowaniu skręcamy w lewo do miejscowości Grabówki, mijając po drodze wyciąg narciarski. Następnie skręcamy w prawo do Kolonii Rzeczyca, a tam w lewo i przez Zaborze docieramy do miejscowości Noworąblów.

Zauważamy, że zmienił się krajobraz: na północy dominują wąwozy i wysoczyzny lessowe - urozmaicony krajobraz Płaskowyżu Nałęczowskiego, a na południu rozciąga się rozległa płaska przestrzeń – Równina Bełżycka.
W Noworąblowie, nieco za przystankiem autobusowym skręcamy w lewo z drogi głównej w polną, docieramy do miejscowości Huta, w której wjeżdżamy na drogę asfaltową, prowadzącą do Kębła. Po drodze mijamy niezwykle interesującą kapliczkę z drewnianą figurą Chrystusa Frasobliwego, zakutego w łańcuchy (fot. 3). Warto zatrzymać się przy niej na moment i przeczytać wypisany obok wiersz.

W Kęble kolejny przystanek – Kaplica Matki Bożej (fot. 4). Następnie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i dojeżdżamy do rynku Wąwolnicy. Przerwa na obiad, odpoczynek i podziwianie szachownicowego układu pól na wzgórzach otaczających osadę.

Zaczynając drugi etap, udajemy się ulicą Zamkową na Wzgórze Kościelne (fot. 5), z neogotycką bazyliką mniejszą, Kaplicą Matki Boskiej Kębelskiej (stanowiącą fragment zamku z XIV w.) oraz pozostałościami murów obronnych. Zjeżdżając ze wzgórza, skręcamy w prawo w ulicę Puławską (jadąc z dziećmi radzę wykorzystać biegnący wzdłuż niej chodnik), mijamy źródełko, za mostem na rzece Bystrej skręcamy w prawo, a następnie w drogę polną w lewo pod górę.

Dojeżdżamy nią do punktu widokowego, a następnie do drogi asfaltowej - skręcamy w lewo i jedziemy ok. 2,5 km, poznając rolniczy krajobraz Lubelszczyzny, dwukrotnie przecinając tory kolejki. Koło charakterystycznego czerwono-białego budynku szkoły podstawowej w Kolonii Drzewce skręcamy w prawo, a po przejechaniu ok. 700 m ponownie w prawo pod górkę. Po przejechaniu ok. 2,5 km kręta droga główna odchodzi w lewo, a my wjeżdżamy na drogę płytową, biegnącą skrajem miasta Nałęczów. Szczęśliwcy mogą zobaczyć balon unoszący się często nad pobliskimi wzgórzami (fot. 6).

Po zjechaniu głębocznicą, skręcamy w prawo na skrzyżowaniu i drogą asfaltową kierujemy się do Wąwolnicy w stronę zachodu Słońca (fot 7). Na Zarzece, po zjechaniu z dosyć stromej górki, niedaleko za skrzyżowaniem widzimy tablicę nr 3 ścieżki dydaktycznej Sacrum-natura-historia.

Warto zatrzymać się przy niej i odwiedzić pobliski kirkut społeczności żydowskiej, niegdyś zamieszkującej Wąwolnicę. Niestety cmentarz został zniszczony podczas II wojny światowej i dziś zachowało się na nim jedynie 9 nagrobków, w tym 8 uszkodzonych. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez most na Bystrej, obok budynku OSP i po ostatnim podjeździe kończymy wycieczkę na wąwolnickim rynku.

Źródła:
- http://sanktuarium-wawolnica.pl
- http://www.sztetl.org.pl
- Mapa turystyczna: Nałęczów i Wąwolnica, 1:16000, ABAB, Lublin, 1994.
- Mapa turystyczna: Trójkąt Turystyczny, 1:50000, KARTPOL, Lublin, 1998.
- Atlas: Polska Niezwykła, 1:250000, DEMART, Warszawa, 2005.
- Fotografie z własnych wypraw rowerowych

Pozostałe informacje

Debiut Wilfredo Leona i znowu pięć setów. Bogdanka LUK Lublin ograła Trefla Gdańsk
ZDJĘCIA
galeria

Debiut Wilfredo Leona i znowu pięć setów. Bogdanka LUK Lublin ograła Trefla Gdańsk

W drugiej kolejce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefla Gdańsk 3:2. W drużynie gospodarzy zadebiutował Wilfredo Leon.

Na pomoc powodzianom. Ponad 600 terytorialsów z Lublina wyruszyło na Dolny Śląsk
Zdjęcia
galeria

Na pomoc powodzianom. Ponad 600 terytorialsów z Lublina wyruszyło na Dolny Śląsk

W piątek wieczorem (20 września) z jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie z pomocą dla powodzian wyruszyło kolejnych 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będą wspierać mieszkańców powiatu kłodzkiego w usuwaniu skutków powodzi. W sumie na południu kraju w pomoc zaangażowanych jest już ponad 900 terytorialsów z Lubelszczyzny.

Polski Cukier Start lepszy od GTK Gliwice. W finale Memoriału Zdzisława Niedzieli zagrają z Dzikami

Polski Cukier Start lepszy od GTK Gliwice. W finale Memoriału Zdzisława Niedzieli zagrają z Dzikami

Polski Cukier Start rozpoczął Memoriał Zdzisława Niedzieli od zwycięstwa. Lublinianie po emocjonującym pokonali GTK Gliwice 78:73.

Krwiobus stanie w sobotę przed marketem. Oddasz krew – otrzymasz niespodziankę

Krwiobus stanie w sobotę przed marketem. Oddasz krew – otrzymasz niespodziankę

Biedronka, największa sieć handlowa w kraju przyłącza się do akcji "Oddaj krew, ratuj życie" organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Już jutro (21 września) w godzinach 10:00-14:00 krwiobus - mobilny punkt poboru krwi stanie przed wejściem do sklepu przy ulicy Jana Pawła II 23 .

Do lubelskiej kliniki trafiły segregatory onkorodzica

Do lubelskiej kliniki trafiły segregatory onkorodzica

Do lubelskiego szpitala dziecięcego trafiły wyjątkowe segregatory. To kompendium wiedzy i wsparcie dla rodziców dzieci z chorobami nowotworowymi.

Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja
ZŁOTA SETKA

Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja: Nasza sieć napędza gospodarkę

PGE Dystrybucja S.A. została zwycięzcą rankingu głównego oraz kategorii: duża firma, nakłady inwestycyjne, usługi, zysk brutto i zysk netto w 28. edycji „Złotej Setki” Dziennika Wschodniego, najstarszego i najbardziej prestiżowego ranking biznesowego w naszym regionie. - Sieć linii, którymi dystrybuujemy energię do swoich klientów, obejmuje swoim zasięgiem ponad 40 proc. obszaru kraju. Zapewniamy stabilne dostawy prądu do blisko 6 milionów odbiorców. To ogromna odpowiedzialność. Nieustannie, niezależnie od pory roku, realizujemy nałożoną na nas misję – mówi w rozmowie z naszą redakcją Jacek Drozd, prezes zarządu PGE Dystrybucja.

Zalane domy przy ulicy Ciepłej w Lublinie
foto
galeria

Lublin pod wodą. Wielka powódź w 1947 roku

Dolny Śląsk walczy ze skutkami powodzi, która w ubiegłym tygodniu boleśnie doświadczyła region. Pod wodą znalazły się takie miasta jak: Kłodzko, Głuchołazy, Lądek Zdrój czy Lewin Kłodzki. Zniszczone domy, zerwane mosty i drogi. W przeszłości powodzie nie oszczędzały także Lublina. Przypominamy wielką powódź z marca 1947 r.

Dyskutują o opiece nad najmłodszymi. Fakty i mity dotyczące karmienia piersią
Nasz patronat

Dyskutują o opiece nad najmłodszymi. Fakty i mity dotyczące karmienia piersią

Bank mleka kobiecego, fakty i mity na temat karmienia piersią, opieka okołoporodowa czy kangurowanie. Trwa ogólnopolska konferencja „Wielopłaszczyznowa opieka nad noworodkiem i niemowlęciem”.

Test wojskowego jelcza 4x4
motoDW.
film

Test wojskowego jelcza 4x4

Tego pojazdu zazdroszczą nam mundurowi z całego świata. Z żołnierzami przetestowaliśmy wojskowego jelcz 4x4. Doskonała maszyna. Sprawdziliśmy także, co dzieje się na budowie Lubelskiego Lipca ’80.

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

Znamy datę pogrzebu tragicznie zmarłego boksera Paco

26 września w kaplicy cmentarnej przy ulicy Droga Męczenników Majdanka w Lublinie odbędzie się pogrzeb Dawida Litke, lubelskiego pięściarza, który zginął w ubiegły weekend w wypadku samochodowym w Toruniu.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK
BIAŁA PODLASKA

To będzie 21. próba. Czy miejskie działki w końcu uda się sprzedać?

To będzie 21. próba sprzedaży miejskich działek przy ulicy Brzegowej. O ich zbycie wielokrotnie apelował do radnych prezydent Michał Litwiniuk (PO). W poprzedniej kadencji bezskutecznie.

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

Naukowcy z UMCS wśród najbardziej cytowanych ludzi nauki na świecie

19 byłych i obecnych pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej znalazło się wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2023 roku w rankingu opublikowanym przez wydawnictwo Elsevier.

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Blisko 25 metrów długości i dwa przeguby. Niezwykły autobus na testach w Lublinie

Długi na 25 metrów, elektryczny i podwójnie przegubowy. To autobus marki Solaris, który od czwartku 19 września mieszkańcy Lublina mogą spotkać na ulicach miasta. W mieście pojawił się za sprawą trwającego Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Górnik Łęczna przegrał dwa ostatnie mecze

Górnik Łęczna kontra Kotwica Kołobrzeg. Szybko wrócić do wygrywania

Kotwica Kołobrzeg będzie kolejnym rywalem Górnika Łęczna. Zielono-czarni z dwunastym zespołem w tabeli zagrają w sobotę na wyjeździe i spróbują się podnieść po dwóch porażkach z rzędu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.35. Mecz będzie można obejrzeć w internecie, na portalu sport.tvp.pl.

Czy zazdrość może popchnąć do popełnienia takiego przestępstwa? Policja ustala szczegóły i szuka sprawcy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Zniszczone auta to zranione serca. Policja szuka sprawcy

Zabytkowy pojazd stracił swój blask, po tym jak ktoś postanowił przerysować jego cały bok. Właściciel prosi o pomoc w ustaleniu sprawcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty